An RLC circuit with R = 25 5 Ohm, L = 310 mH. and C = 43.1 mu F is connected to
ID: 1542647 • Letter: A
Question
An RLC circuit with R = 25 5 Ohm, L = 310 mH. and C = 43.1 mu F is connected to an ace generator with an ms voltage of 23 V. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency. Express your answer using two significant figures. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency. Express your answer using two significant figures. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
As we know that, at the resonance frequency -
Total impedance = R = 25.5 ohm
Again, resonance frequency = f = 1/(2*pi*sqrt(L*C)) = 1/(2*3.14*sqrt(310*10^-3*43.1*10^-6))
= 43.56 Hz.
So, current(rms) = 22/R = 23 / 25.5 = 0.902 A
Part A:
Power = 0.5*Vrms*Irms = 0.5*23*0.902 = 10.37 W
Answer in two significant figures = 10 W
Part B;
Now, frequency = 2 f = 2*43.56 = 87.12 Hz
so inductance= j(2*3.14*87.12*310*10^-3) = j169.6 ohm
And, capacitance = -j /(2*3.14*87.12*43.1*10^-6) = -j42.4 ohm
so net impedance = 25.5 + j127.2 ohms = 129.7 < 78.7 degrees
so current magnitude = 23/129.7 = 0.177 A
And, power = 0.5*23*0.177*cos(78.7) = 0.40 W
Part C:
Again, frequency = f/2 = 43.56/2 = 21.78 Hz
so inductance= j(2*3.14*21.78*310*10^-3) = j 42.4 ohm
And, capacitance = -j /(2*3.14*21.78*43.1*10^-6) = -j169.6 ohm
so net impedance = 25.5 - j127.2 ohms = 129.7 < - 78.7 degrees
so current magnitude = 23/129.7 = 0.177 A
And, power = 0.5*23*0.177*cos(-78.7) = 0.40 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.