A 180 ohm resistor, 0.400 H inductor, 6.00 mu F capacitor, and voltage source of
ID: 1543383 • Letter: A
Question
A 180 ohm resistor, 0.400 H inductor, 6.00 mu F capacitor, and voltage source of amplitude 30.0 V and angular frequency 270 rad/s are connected to form an L-R-C series circuit. What is the impedance of the circuit? ohm What is the current amplitude? A What is the phase angle of the source voltage with respect to the current? Does the source voltage lag or lead the current? They are in phase. lead lag What are the voltage amplitudes across the resistor, inductor, and capacitor? resistor V inductor V capacitor VExplanation / Answer
Impendece in RLC circuit is given by Z^2 = R^2+(XL-XC)^2
where XL = inductive reactance = WL = 2pifL = 270 * 0.4
XL = 111.6 ohms
Xc = capcacitve reactnace = 1/WC = 1/(2pifC) = 1/(270 * 6*10^-6)
Xc = 617.28 ohms
part A :
Impedence Z^2 = 180^2 + (617.28 - 111.6)^2
Z = 536.76 ohms
-----------------
part B :
current I = V/Z
I = 30/536.76
I = 0.0558 AMps or 55.89 mA
-----------------------
part C:
phase angle tan theta = (XL-Xc)/R
tan theta = (111.6 - 617.28)/180
theta = -70.4 deg
---------------------------------------
Volatge lag the current a
-----------------------------
part D :
V across R = IR
Vr = 0.0558 * 180
Vr = 10 V
V across Inductor = iXL
VL = 0.0558* 111.6
VL = 6.22 Volts
V across Capacitor
Vc = i XC
Vc = 0.0558 * 617.28
vc = 34.45 Vols
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.