A golf club striking a golf ball imparts a force of 2400 N over a time of 4.56×1
ID: 1547735 • Letter: A
Question
A golf club striking a golf ball imparts a force of 2400 N over a time of 4.56×103 s at an angle of 35.0 above the horizontal. Answer the following questions concerning the motion of the golf ball if it has a mass of 0.150 kg.
With what speed does the ball leave the club head after impact?
What maximum height does the golf ball achieve after impact?
What horizontal distance will the golf ball travel before striking the ground? Assume the ground is perfectly level and that air resistance has no effect on the flight of the ball.
Explanation / Answer
force x time = change in momentum
2400 * 4.56 x 10^-3 = 0.150*(v-0)
v = 72.96 m/s
part b )
for max height
hmax = v^2*sin^2theta/2g
hmax = 89.35 m
part c )
range = v^2*sin2teta/g
x = 72.96^2 * sin70/9.8
x = 510.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.