A golf club striking a golf ball imparts a force of 2300 N over a time of 4.36×1
ID: 1598532 • Letter: A
Question
A golf club striking a golf ball imparts a force of 2300 N over a time of 4.36×103 s at an angle of 35.0 above the horizontal. Answer the following questions concerning the motion of the golf ball if it has a mass of 0.150 kg
With what speed does the ball leave the club head after impact?
What maximum height does the golf ball achieve after impact?
What horizontal distance will the golf ball travel before striking the ground? Assume the ground is perfectly level and that air resistance has no effect on the flight of the ball.
Explanation / Answer
Given
F = 2300N
t = 4.36*10^-3 s
angle = 35 degrees
m = 0.150 kg
Initial velocity of ball (u) = momentum gained (kg.m/s) / mass (kg)
= impulse (N.s) / mass
u = (2300* 4.36*10^-3) / 0.15
u = 66.853 m/s
A) Equ. for max.height
h = (u.sin)^2 / 2g
h = ((66.853*sin(35))^2)/(2*9.8)
h=75.1 m
B) Equation for max.range
R= u².sin2 / g
R = 66.853*66.853*sin(2*35)/9.8
R = 428.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.