A long, straight wire (see the figure below) carries current I 1 = 3.1 A and is
ID: 1547973 • Letter: A
Question
A long, straight wire (see the figure below) carries current
I1 = 3.1 A
and is a distance
h = 15 cm
from a rectangular current loop that carries a current
I2 = 1.58 A.
(a) If the loop has length
L = 54 cm
and width
w = 30 cm,
what are the magnitude and direction of the force exerted by the wire on the loop?
(b) What is the force exerted by the current loop on the wire?
Explanation / Answer
Forec exerted by long wire = ( 3.1) ((1.58) ((0.54) ( 4pi x 10^-7 ) / 2pi x 0.15 - ( 3.1) ((1.58) ((0.54) ( 4pi x 10^-7 ) / 2pi x [ 0.15 +0.3) + 0 + 0= 5.28984 x 10^-7 ( 6.667 - 2.222) = 23.512 x 10^-7 N
b) direction = towards the long staright wire
c)it should be same
d) Direction = away from the long staright wire
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.