Consider a circular loop of wire (radius 5 cm) in a magnetic field of 0.2 T, as
ID: 1548740 • Letter: C
Question
Consider a circular loop of wire (radius 5 cm) in a magnetic field of 0.2 T, as shown. Suppose loop carried a 1.5 A current. The current is directed into the pageat the top of the loop; out of the page at the bottom. a.What torque would the loop experience in its original position? b.Upon rotating to the “final” position, what is the change in potential energy? c.Suppose that instead of a single loop, itconsisted of a coil of wire, forming 10 stacked loops. How would this change your results in part a and b
Explanation / Answer
here N = 1 r = 5 cm = 0.05 m B = 0.2 T I = 1.5 A
(a) as we know that the torque produced
T = NIAB sinQ
= 1 x 1.5 x 3.14 x 0.05 x 0.05 x 0.2 x sin90
= 0.002355 N.m Ans
(b) as we know that change in potential energy
delta(U) = uB
= 4 x 3.14 x 10-7 x 0.2 = 2.512 x 10-7 J Ans
according the question N = 10 formed
then the part (a) will change because it depend on N
so T = NIAB
= 10 x 1.5 x 3.14 x 0.05 x 0.05 x 0.2 = 0.2355 N.m Ans
the part will remains constant because it does not depend on the N
so delta U = 2.512 x 10-7 J Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.