Consider a chamber filled with gaseous N2 (molar mass 28.0 g/mol) and O2 (molar
ID: 1022023 • Letter: C
Question
Consider a chamber filled with gaseous N2 (molar mass 28.0 g/mol) and O2 (molar mass 32.0 g/mol) which behave ideally (cv = (3/2)R). The chamber has a volume of 1.00 L and is initially at a temperature T = 25.0 OC ; the total initial pressure of all gases is ptot,i = 760. torr. The initial partial pressure of oxygen is pO2,i = 593. torr. A vacuum pump attached to the chamber is turned on. The total pressure inside the chamber is reduced to 35 mtorr (i.e. milli-torr) and the vacuum pump is turned off. You may assume that the temperature does not change as the pressure is reduced. What is the final partial pressure of O2: pO2,f?
Explanation / Answer
given
ptot,i = 760. torr.
pO2,i = 593
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.