A ball of mass 0.120 kg is dropped from rest from a height of 1.25 m. It rebound
ID: 1549246 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.120 kg is dropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of 0.600 m. What impulse was given to the ball by the floor? Kg middot m/s A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally at 52.0 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 38.0 m/s in the opposite direction. (Assume the initial direction of the ball is in the -x direction.) (A) What is the impulse delivered to the ball by the racket? N middot s Direction = (b) What work does the racket do on the ball? JExplanation / Answer
4)
consider the motion of the ball while it is falling down
hi = height from which ball was dropped = 1.25 m
Vi = velocity of ball just before hitting the surface
using conservation of energy
kinetic energy at bottom = initial potential energy at top
(0.5) m Vi2 = mg hi
Vi = sqrt(2g hi) = sqrt(2 x 9.8 x 1.25) = 4.95 m/s
consider the motion of the ball while it is rising up after hitting the surface
hf = height to which ball rises = 0.6 m
Vf = velocity of ball just after hitting the surface
using conservation of energy
kinetic energy at bottom = potential energy at top
(0.5) m Vf2 = mg hf
Vf = sqrt(2g hf) = sqrt(2 x 9.8 x 0.6) = 3.43 m/s
consider up direction as positive and down as negative direction
hence Vi = - 4.95 m/s
Vf = 3.43 m/s
m = mass = 0.120 kg
Impulse is given as
I = change in momentum = m (Vf - Vi) = (0.120) (3.43 - (-4.95)) = 1.01 kgm/s
5)
Vi = initial velocity of ball = - 52 m/s
Vf = final velocity of ball = 38 m/s
m = mass of ball = 0.06 kg
a)
impulse is given as
I = m(Vf - Vi) = (0.06) (38 - (-52)) = 5.4 kgm/s
b)
work done = change in KE = (0.5) m (Vf2 - Vi2) = (0.5) (0.06) ((38)2 - (52)2) = - 37.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.