Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help T -1H. 00% Tue 3:17 P
ID: 1551422 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help T -1H. 00% Tue 3:17 PM a E c Finder File Edit x Work, Energy a x A Healing Touch x erext my BLINN B Steven x G how to find mu X SG 7-8 Work ar X Secure C Secure https: ecampusd2l.blinn.edu 129/viewContent/1749665Niew & Steven Carpenter A My Home College Physics I-PHYS mu 8.0 kg vo 2.5 m/s H7. A box of marker-gnomes mi is pulled by a box of markers m2. The initial velocity of mi is vo, to the right. Find the speed of the system when m2 hits the ground. m2 5.0 kg no friction H8. (challenge) A box of animal crackers, m 9.0 kg, slides on a horizontal table pulled by a box of lollipops, m2 6.0 kg, hanging over a 1.2 m/s pulley. Initially m is moving to the right with a speed of 1.2 m/s, but the mi system comes to rest after moving 1.8 m. Use the work-energy theorem to find the coefficient of kinetic friction between mi and the table.Explanation / Answer
H7
Given
Initial velocity Vo = 2.5 m/s
mass m1 = 8.0 kg
mass m2 = 5.0 kg
distance travelled h = 1.4 m
Solution
The acceleration of mass m1 in the absence of friction is
a = m2g/(m1 + m2)
a = 5 x 9.8 /( 8 + 5)
a = 3.77 m/s2
Final velocity v
v2 = vo2 + 2ah
v2 = 2.52 + 2x 3.77x1.4
v = 4.1 m/s
H8
Given
mass m1 = 9.0 kg
mass m2 = 6.0 kg
Initial speed u = 1.2 m/s
Final speed v = 0 m/s
Distance travelled d = 1.8 m
Solution
Initial KE of the system
E1 = ½ m1u2
E1 =0.5 x 9 x 1.22
E1 = 6.48 J
Final KE of the system
E2 = ½ m1v2
E2 = 0 J
Change in energy E = 6.48 J
Work done by the friction F = 6.48 J
W = Fd
6.48 = F x 1.8
F = 3.6 N
The coefficient of friction = F/mg
µ = 3.6/9 x 9.8
µ = 0.0408 ( no unit)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.