Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: HW
ID: 1570722 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: HW13 Secure https Sessio mastering physi cs.com/ 78495823 Physics 2200 New HW 13 Exercise 33.9 Master in Exercise 33.9 O My Cour Part A Light traveling in air is incident on the surface of a Find the speed of light in the plastic. Course block of plastic at an angle of 63.4 to the normal use 3.00x108 m/s for the speed of light in a vacuum. and is bent so that it makes a 48.8 angle with the Syllabus normal in the plastic. Assign Scores Course Submit My Answers Give Up eText Student S Manual Study Ar User Set pdf 2docx.zip 25%, D Sat 9:25 PM E Help Close Resources k previous I 2 of 5 l next Provide Feedback Continue Show All XExplanation / Answer
theta1 = 63.4 theta2 = 48.8
Refractive index of plastic = sin(theta1)/sin(theta2)
= sin(63.4)/sin(48.8)
= 0.894/0.752
= 1.1888
The speed of light in plastic be v
c/v = 1.1888
c = 3*10^8 m/s
v = (3*10^8)/1.1888
v = 252355316.28 m/s
v = 2.52*10^8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.