Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: HW
ID: 1617015 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: HW10 Secure https Sessio mastering physi cs.com/ next&assignment; ProblemID 77464264 c Do Physics 2200 New HW10 Problem 30.49 Mastering Ph Problem 30.49 My Courses Part A Course Home What would have to be the selfinductance of a solenoid for it to store 10.8 J of energy when a 1.40 A current runs through it? Syllabus Assignments Scores Course Tools Submit My Answers Give Up eText Part B Student Solu If this solenoid's cross-sectional diameter is 4.00 cm and if you could wrap its coils to a density of 10.0 coils/mm how long would the solenoid be? Manual Study Area User Settings Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part C This question will be shown after you complete previous question (s). Learn more about assinnment sonres 78% Tue 1:18 AM Resources previous l 14 of 16 l nextExplanation / Answer
(a)
Energy stored in inductor
E = (1/2)*L*I^2
10.8 = (1/2)*L*(1.4)^2
L = 11.02 H
(b)
n = 10 coils/mm =10*10^3 coils/m
Area of solenoid
A = pi*d^2 / 4 = pi*(0.04)^2 / 4
A = 12.56*10^(-4) m^2
Inductance of a solenoid is
L = uo*n^2*A*l
11.02 = 4pi*10^(-7)*(10*10^3)^2*(12.56*10^(-4))*l
l = 69.85 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.