A transformer connected to a 120 V (rms) ac line is to supply 15000 V (rms) for
ID: 1552293 • Letter: A
Question
A transformer connected to a 120 V (rms) ac line is to supply 15000 V (rms) for a neon sign. To reduce shock hazard, a fuse is to be inserted in the primary circuit; the fuse is to blow when the rms current In the secondary circuit exceeds 6.50 mA. (a) What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer? (secondary/primary) (b) What power must be supplied to the transformer when the rms secondary current is 6.50 mA? W (c) What current rating should the fuse in the primary circuit have? AExplanation / Answer
a)
Es = 15000 V
Ep = 120 V
Ns /Np = number of turns in secondry / number of turns in primary = Es/Ep
Ns /Np = 15000/120 = 125
b)
is = current in secondary = 6.50 x 10-3 A
P = power = Es is = 15000 x 6.50 x 10-3 = 97.5 watt
c)
using the equation
ip /is = Ns/Np
inserting the values
ip /(6.50 x 10-3 ) = 125
ip = 0.8125 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.