A transformer connected to a 120 V (rms) ac line is tosupply 1.32×10 4 V (rms) f
ID: 1756077 • Letter: A
Question
A transformer connected to a 120 V (rms) ac line is tosupply 1.32×104 V (rms) for a neon sign. Toreduce the shock hazard, a fuse is to be inserted in the primarycircuit and is to blow when the rms current in the secondarycircuit exceeds 9.00 mA. 1.) what is the ratio of secondary to primary turns in thetransformer? 2.) What power must be supplied to the transformer when therms secondary current is 9.00 ma? 3.) What current rating should the fuse in the primary circuithave? A transformer connected to a 120 V (rms) ac line is tosupply 1.32×104 V (rms) for a neon sign. Toreduce the shock hazard, a fuse is to be inserted in the primarycircuit and is to blow when the rms current in the secondarycircuit exceeds 9.00 mA. 1.) what is the ratio of secondary to primary turns in thetransformer? 2.) What power must be supplied to the transformer when therms secondary current is 9.00 ma? 3.) What current rating should the fuse in the primary circuithave?Explanation / Answer
given E1 = 120v E2 = 1.32*104 v ratio secondary to primary turns in the transformer =N2/N1 = E2/E1 plug in values when rms secondary current = I2 =9.00*10-3 A power = P = E2 I2 =1.32*104 v *9.00*10-3 A= ------------W plug in values when rms secondary current = I2 =9.00*10-3 A power = P = E2 I2 =1.32*104 v *9.00*10-3 A= ------------WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.