Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A transformer connected to a 120 V rms ac line is to supply 1.22*10^4V rms for.

ID: 2010425 • Letter: A

Question

A transformer connected to a 120 V rms ac line is to supply 1.22*10^4V rms for. A neon sign . To reduce the shock hazard, a fuse is to be inserted in the primary circuit and is to blow when the rms current in the secondary circuit exceeds 8.00mA. What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer? N2/N1 answer not displayed in A. What power must be supplied to the transformer when the rns secondary current is 8.00mA ? Answer not displayed in W What current rating should the fuse in the primary circuit have ?answer not displayed in A

Explanation / Answer

The voltage in primary circuit, V1 = 120 v The voltage in secondary circuit, V2 = 1.22 * 10^4 V = 12200 v a) We have a relation as follows         N2/N1 = V2/V1 = 12200/120 = 101.67 b) The current in the secondary circuit, i2 = 8 mA = 0.008 A The power, P = V2i2 = 12200*0.008 = 97.6 W c) Let the current in the primary is i1 and current in the secondary is i2 then we have a relation      i1/i2 = v2/v1 i1 = V2i2/V1 = 0.81336 A The voltage in primary circuit, V1 = 120 v The voltage in secondary circuit, V2 = 1.22 * 10^4 V = 12200 v a) We have a relation as follows         N2/N1 = V2/V1 = 12200/120 = 101.67 b) The current in the secondary circuit, i2 = 8 mA = 0.008 A The power, P = V2i2 = 12200*0.008 = 97.6 W c) Let the current in the primary is i1 and current in the secondary is i2 then we have a relation      i1/i2 = v2/v1 i1 = V2i2/V1 = 0.81336 A
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote