A transformer connected to a 120-\ m V (rms) ac line is to supply 13000 \ m V (r
ID: 1990039 • Letter: A
Question
A transformer connected to a 120- m V (rms) ac line is to supply 13000 m V (rms) for a neon sign. To reduce shock hazard, a fuse is to be inserted in the primary circuit; the fuse is to blow when the rms current in the secondary circuit exceeds 8.50 mA.Part A
What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer?
N2/N1 = ___________
Part B
What power must be supplied to the transformer when the rms secondary current is 8.50 mA?
P=______________W
Part C
What current rating should the fuse in the primary circuit have?
I1=_____________A
Explanation / Answer
The ratio of the number of turns of secondary to primary Ns / Np = Vs / Vp = 13000 / 120 0r Ns / Np = 108.3 b) The Power of the secondary Ps =VsIs = 13000*8.50*10-3 Ps = 110.5 W c) The current Is / Ip =Np / Ns 0r Ip = Is ( Ns / Np) 0r Ip = 0.918 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.