Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th

ID: 1552621 • Letter: T

Question

The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If c= 42.1° what is the index of refraction of the material?

A light ray strikes this material (from air) at an angle of 37.4° with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ray (in degrees).

Calculate the angle of the refracted ray (in degrees).

Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 37.4° with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray?


Explanation / Answer

µ = 1 / sin 42.1 = 1.49

Angle of reflection = angle of incidence = 37.4

µ(air)*sin i = µ(material)*sin r

sin r = sin 37.4 / µ(material)

r = 24 degree

When ray exits material

µ (material)*sin i = µ(air)*sin r

sin r = µ(material)*sin 37.4

r = 64.8 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote