The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th
ID: 2030939 • Letter: T
Question
The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If 0c 41.3 what is the index of refraction of the material Submit Answer Tries 0/20 A light ray strikes this material (from air) at an angle of 37.3° with respect to the normal of the surface. Calulate the angle of the reflected ray (in degrees). Submit Answer Tries 0/20 Calculate the angle of the refracted ray (in degrees) Submit Answer Tries 0/20 Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 37.3° with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray? Submit Answer Tries 0/20Explanation / Answer
Snell's Law States That :-
n2 / n1 = Sin(theta1) / Sin(Theta2)
1) Critical angle is the angle of incidence for which the angle of refraction is 90 degree.
nm / nair = sin(theta1) / sin(theta2)
nm / 1 = Sin(90) / Sin(41.3)
nm / 1 = 1 / 0.660
nm = 1.52
2) By laws of reflection, the angle of incidence is equal to that of reflaction
the angle of reflection is 37.3 degree.
3) nm / nair = Sin(theta)air / Sin(theta)m
1.52 / 1 = Sin(37.3) / Sin(theta)m
Sin(theta)m = 0.606 / 1.52
Sin(theta)m = 0.39868
Thetam = 23.5 degree
4) nm / nair = Sin(theta)air / Sin(theta)m
1.55 / 1 = Sin(theta)air / Sin(37.3)
Sin(theta)air = 1.55 * 0.606
Sin(theta)air = 0.9393
(Theta)air = 69.93 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.