The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th
ID: 2033104 • Letter: T
Question
The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If ?.-40.00 what is the index of refraction of the material? Submit Answer Tries 0/99 A light ray strikes this material (from air) at an angle of 36.2° with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ra y (in degrees). Submit Answer Tries 0/99 Calculate the angle of the refracted ray (in degrees) Submit Answer Tries 0/99 Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 36.20 with respect to the normal. Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 36.2° with respect to the normal What is the angle of the refracted ray?Explanation / Answer
µ = 1 / sin 41? = 1.56
Angle of reflection = angle of incidence = 32.6?
µ(air) . sin i = µ(material ) . sin r
sin r = sin 32.6 / µ(material) = 0.539 / 1.56
r = 20.2 degrees
When ray exits material
µ (material) . sin i = µ(air) . sin r
sin r = µ(material) . sin 32.6 = 0.84
r = 57.19 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.