The switch in the RL circuit shown is initially open. The resistance in the circ
ID: 1553239 • Letter: T
Question
The switch in the RL circuit shown is initially open. The resistance in the circuit is R = 160 Ohm, the inductance is L - 3.40 H, and the emf of the battery is E = 50.0 V. At time t = 0 the switch is closed. What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 3.02 times 10^-2 s? What is the potential difference across the inductor after the switch has been closed for t = 3.02 times 10^-2 s? What is the power dissipation in the resistor at t = 3.02 times 10^-2 s? How much energy is stored in the inductor at t = 3.02 times 10^-2 s?Explanation / Answer
The current in the LR circuit increases as
i = (E/R)*(1-e^-(tR/L))
part(a)
at t = 3.02*10^-2 s
i = (50/160)*(1-e^-(3.02*10^-2*160/3.4))
i = 0.24 A
===============
part (b)
V = E- i*R = 50 - (0.24*160) = 11.6 V
=============
part(c)
Power = i^2*R = 0.24^2*160 = 9.22 W
==============
part(d)
energy = (1/2)*L*i^2 = (1/2)*3.4*0.24^2 = 0.098 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.