The switch in the RL circuit shown is initially open. The resistance in the circ
ID: 1556145 • Letter: T
Question
The switch in the RL circuit shown is initially open. The resistance in the circuit is R = 170 Ohm, the inductance is L = 2.80 H, and the emf of the battery is E = 31.0 V. At time t = 0 the switch is closed. What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 1.20 times 10^-2 s? What is the potential difference across the inductor after the switch has been closed for t = 1.20 times 10^-2 s? What is the power dissipation in the resistor at t = 1.20 times 10^-2 s? How much energy is stored in the inductor at t = 1.20 times 10^-2 s? How much work has the battery done from the time the switch was closed until t = 1.20 times 10^-2s? How much energy has been dissipated in the resistor from the time the switch was closed until t = 1.20 times 10^-2 s?Explanation / Answer
formula for growth of current in LR circuit is
I = (E/R)*(1-e^-(tR/L))
(a)
I= (31/170)*(1-e^-(1.2*10^-2*150/2.8))
i = 0.086A
(b)
(b)
V = E- IR = 31-0.086(170)
=16.38 V
(c)
P= i^2*R = 0.086^2*170 = 1.25W
(d)
U = 1/2 LI^2 = 1/2 ( 2.8) (0.086)^2 = 0.0103544 J
As per guide lines I worked first four parts kinedly post remining parts in the next question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.