A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide
ID: 1554010 • Letter: A
Question
A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide with a target to produce radioactive isotopes for a medical procedure. Deuterons are nuclei of deuterium, an isotope of hydrogen, consisting of one neutron and one proton, with total mass 3.34×1027kg. The deuterons exit the cyclotron with a kinetic energy of 6.40 MeV . Part A What is the speed of the deuterons when they exit? Part B If the magnetic field inside the cyclotron is 1.25 T, what is the diameter of the deuterons' largest orbit, just before they exit? Part C If the beam current is 360 A how many deuterons strike the target each second?
Explanation / Answer
Given that
K.E=6.4MeV=10.24*10^-13 J
mass m=3.34*10^-27 kg
now we find the speed of the deutrons
10.24*10^-13=1/2*3.34*10^-27*v^2
v^2=6.13*10^14
speed v=2.5*10^7 m/s
now we find the diameter of deutons
radius r=3.34*10^-27*2.5*10^7/1.25*3.2*10^-19=0.835/4=0.21 m
diameter D=2*0.21=0.42 m
now we find the many deutrones
I=q/t
360*10^-6=q/1
q=360*10^-6
n*3.2*10^-19=360*10^6=112.5*10^13 deutrones
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.