A converging lens with a focal lenght of 3.2 cm is to the left of a second ident
ID: 1554011 • Letter: A
Question
A converging lens with a focal lenght of 3.2 cm is to the left of a second identical lens.When a feather is placed 11 cm to the left of the first lens the final image is the same size and orientation as the feather itself.What is the seperation between the lenses? x= cm A converging lens with a focal lenght of 3.2 cm is to the left of a second identical lens.When a feather is placed 11 cm to the left of the first lens the final image is the same size and orientation as the feather itself.
What is the seperation between the lenses? x= cm
What is the seperation between the lenses? x= cm
Explanation / Answer
for first lens, do=11cm and f=3.2 cm
1/f= 1/di+1/do
1/3.2 = 1/11+1/di
di=4.5 cm
for the final image to be of same size and orientation as the original obeject(feather),the distance between the lenses has to be twice the value of di
so x= 2 (4.5)
x= 9 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.