A converging lens with a focal length of +20.0 cm is located 8.10 cm to the left
ID: 1668536 • Letter: A
Question
A converging lens with a focal length of +20.0 cm is located 8.10 cm to the left of a diverging lens having afocal length of -14.5 cm. If an objectis located 35.4 cm to the left of theconverging lens, locate and describe completely the final imageformed by the diverging lens.1 __cm (image location with respect to the second lens)
2__ (magnification of image)
Explanation / Answer
For converging lens the image is located at 1 /i1 = 1 / f1 - i /p1 ==> = 1 / 20 - 1 / 35.4 ==> i1 = 46 cm Slope m = -i1 / p1 = - 46 / 35.4 = - 1.29, the image isinverted This image is object to lens 2 with p2 = -(35.4 - 8.10)= - 27.3 cm 1 / i2 = 1 / f2 - 1 / p2 = 1 / -14.5 - 1 / -27.3 ==> i2 = -31 cm it isvirtual magnification m = (-i1/p1) x (-i2/p2) = (-46 / 35.4) x-(-31/-27.3) = + 1.4 so image has the size orientation as the object.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.