A 30-kg child runs around the edge of playground merry-go-round. The merry-go-ro
ID: 1555719 • Letter: A
Question
A 30-kg child runs around the edge of playground merry-go-round. The merry-go-round has mass of 200 kg and radius of 2.0 m. Consider it to be uniform solid disk for which = 1/2 mr^2. The child is observed to be running, relative to the Earth, at speed of 3.0 m/s while the merry-go-round rotates in the opposite direction making one revolution every 12 sec. If the child stops running, what is the angular speed of the child plus merry-go-round combination? How much work is done as the child stops running?Explanation / Answer
initial angular momentum Li = Idisk*wi - mchild*v*R
wi = 1 rev/ 12 s = 2pi/12 rad/s = pi/6 rad/s
final angular momentum Lf = (Idisk + mchild*R^2)*wf
from momentum conservation
Lf = Li
(Idisk + mchild*R^2)*wf = Idisk*wi - mchild*v*R
(((1/2)*200*2^2) + (30*2^2))*wf = (1/2)*200*2^2*(pi/6) - (30*3*2)
wf = 0.057 rad/s
=====================
part(b)
work = change in KE
W = Ki - Kf
Kf = (1/2)*(Idisk + mchild*R^2)*wf^2 = (1/2)*( (1/2)*200*2^2 + (30*2^2) )*0.057^2 = 0.845 J
Ki = (1/2)*Idisk*wi^2 + (1/2)*mchild*v^2
Ki = (1/2)*(1/2)*200*2^2*(pi/6)^2 + (1/2)*30*3^2 = 190 J
W = 190-0.845 = 189 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.