A 3.90 kg block is pushed along a floor by a constant applied force that is hori
ID: 2013366 • Letter: A
Question
A 3.90 kg block is pushed along a floor by a constant applied force that is horizontal and has a magnitude of 41.5 N. Figure 6-26 gives the block's speed v versus time t as the block moves along an x axis on the floor. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the floor?
I'm so lost with this problem, I just can't seem to get it. I'd really love it if someone is able to help me out! Please explain too, if you wouldn't mind.. :(
A 3.90 kg block is pushed along a floor by a constant applied force that is horizontal and has a magnitude of 41.5 N. Figure 6-26 gives the block's speed v versus time t as the block moves along an x axis on the floor. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the floor? I'm so lost with this problem, I just can't seem to get it. I'd really love it if someone is able to help me out! Please explain too, if you wouldn't mind.. :(Explanation / Answer
From the graph you can get the acceleration of the block, a=the gradient of the graph=(50.5)/1=4.5m/s2
The net force acting on the block=ma=3.90×4.5=17.55N
Net force=Total forceFriction
Friction=Total force Net force=41.517.55=23.95N
The normal force of the floor acting on the block=the weight of the block=mg=3.90×9.81=38.269N
Friction=Normal force×Coefficient of kinetic friction
Coefficient of kinetic friction=Friction/Normal force=23.95/38.259=0.626
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.