A 3.90 kg block is pushed 2.80 m up a vertical wall with constant speed by a con
ID: 1378227 • Letter: A
Question
A 3.90 kg block is pushed 2.80 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of Theta=30.0 degree with the horizontal, as shown in the figure below If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.300, determine the following (a) the work done by F. (b) the work done by the force of gravity (c) the work done by the normal force between block an wall (d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block?s motion?Explanation / Answer
first list all the forces acting on the block.
1) F at angle theta
2) m*g vertically downward
3) friction force, 0.3*normal force, vertically downward
now normal force=F*cos theta
and as velocity is constant., acceleration is 0
net force vertically =0
so F*sin(30)=m*g+0.3*F*cos(30)
F=159.1225
a)work done=force *distance*cos(30)=385.8514 J
b)work done by gravity=3.9*9.8*cos(180)*2.8=-107.016 J
c) angle between normal force and direction of movement=90 degrees
hence work done=0
d)gravitational potential energy increase by 3.9*9.8*2.8= 107.016 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.