A ball of mass M collides head-on and in elastically with a ball of mass 3M. Bef
ID: 1556202 • Letter: A
Question
A ball of mass M collides head-on and in elastically with a ball of mass 3M. Before the collision, the hall of mass M is moving to the right at speed v_0 and the ball of mass 3M is moving to the left, at the same speed v_0. After the collision, the ball of mass 3M is moving to the left at speed v_0/2. What fraction of the initial kinetic energy was lost in the collision? What fraction of the initial kinetic energy is lost in the collision? 1. 1 2. 0 3. 1/6 4. 1/5 5. 2/3 6. 1/4 7. 1/3 8. 3/4 9. 1/2 10. 5/6Explanation / Answer
Using law of conservation of momentum
Momentum before collision = momentum after collision
M*vo -3Mvo = -3M*(Vo/2) + (M*v)
Vo-3Vo = (-3*Vo/2) + v
-2*Vo = (-3*Vo/2)+v
v = (3*Vo/2) - 2Vo
v = Vo(1.5-2) = -0.5*vo = -vo/2
initial kinetic energy is Ki = 0.5*M*Vo^2 + (0.5*3M*vo^2) = 2*M*vo^2
Final kinetic energy is Kf = (0.5*M*(vo/2)^2) + (0.5*3M*(vo/2)^2)
Kf = 2*M*(Vo/2)^2 = M*Vo^2/2
change in kinetic energy is Kf-Ki = (0.5*M*vo^2)-(2*M*vo^2) = -(3/2)*M*vo^2
required fraction is (Kf-Ki)/ki = (-3/2)*M*vo^2 / (2*M*vo^2) = 3/4
So the answer is 8) 3/4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.