A ball of mass 0.5 kg, initially at rest, is kicked directly toward a fence from
ID: 1698175 • Letter: A
Question
A ball of mass 0.5 kg, initially at rest, is kicked directly toward a fence from a point 20 m away, as shown below. The velocity of the ball as it leaves the kicker's foot is 18 m/s at angle of 55 degree above the horizontal. The top of the fence is 9 m high. The kicker's foot is in contact with the ball for 0.06 s. The ball hits nothing while in flight and air resistance is negligible. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2. Determine the magnitude of the average net force exerted on the ball during the kick. Answer in units of N. Determine the time it takes for the ball to reach the plane of the fence. Answer in units of s. Hint: Consider the diameter of the ball to be negligible. How far above the top of fence will the ball pass? Answer in units of m. What is the vertical component of the velocity when the ball reaches the plane of the fence? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
The time it taken to reach plane of the fence is t = x / vo cos@ = 20 / 18 cos55 = 1.937 s The ball travelled a height is y = vo sin@* t - 0.5 g t^2 = 18 sin55 * 1.937 - 0.5 * 9.8 * 1.937^2 = 10.172 m Since fence is 9 m, so that ball is 10.172m - 9.0m = 1.172 m above the fence
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.