A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ballis given an i
ID: 1761644 • Letter: A
Question
A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ballis given an initial velocity of 8.60m/s at an angle of 19.0° below the horizontal. It strikes the ground3.00 s later. (a) How far horizontally from the base of thebuilding does the ball strike the ground?1 m
(b) Find the height from which the ball was thrown.
2 m
(c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m belowthe level of launching?
3 s (a) How far horizontally from the base of thebuilding does the ball strike the ground?
1 m
(b) Find the height from which the ball was thrown.
2 m
(c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m belowthe level of launching?
3 s
Explanation / Answer
(a) How far horizontally from the base of thebuilding does the ball strike the ground?1 m
x=ucos19*t=8.6cos19*3=24.3943m
(b) Find the height from which the ball was thrown.
2 m
y=8.6sin19*3-1/2*9.8*9=-35.70
so height=35.7m
(c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m belowthe level of launching?
3 s
-10=8.6sin19*t-1/2*9.8*t*t=2.799t-4.9t*t
solving time=t=1.742sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.