Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ballis given an i

ID: 1757842 • Letter: A

Question

A ball is tossed from an upper-story window of a building. The ballis given an initial velocity of 8.30 m/sat an angle of 18.0° below thehorizontal. It strikes the ground 3.00 slater. (a) How far horizontally from the base of thebuilding does the ball strike the ground? answer in metres (b) Find the height from which the ball wasthrown. answer in metres
(c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m belowthe level of launching? answer in seconds
(a) How far horizontally from the base of thebuilding does the ball strike the ground? answer in metres (b) Find the height from which the ball wasthrown. answer in metres
(c) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m belowthe level of launching? answer in seconds

Explanation / Answer

(a)the horizontal distance from the base of the buildingwhere the ball strike the ground is
R = (u2 * sin(2)/g) u = 8.30 m/s, = 18.0o and g = 9.8m/s2 (b)the total time of flight of the ball is t = (2u * sin1/g) or 1 = sin-1(t * g/2u) t = 3.00 s and g = 9.8 m/s2 let the height from which the ball was thrown be h thereforewe get tan1 = (h/R) or h = R * tan1 (c)let the time taken by the ball to reach a point 10.0 mbelow the level of launching be t1 therefore weget (h - 10.0) = ut1 + (1/2)gt12 u = 8.30 m/s u = 8.30 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote