A 100turn coil with a radius of 10.0 cm is mounted so the coil\'s axis can be or
ID: 1556591 • Letter: A
Question
A 100turn coil with a radius of 10.0 cm is mounted so the coil's axis can be oriented in any horizontal direction. Initially the axis is oriented so that the magnetic flux from Earth's field is maximized. If the coil's axis is rotated 90° in 0.092 s, an emf of 0.718 mV is induced in the coil.
(a) What is the magnitude of the horizontal component of Earth's magnetic field at this location?
(b) If the coil is moved to another place on Earth and the measurement is repeated, will the result be the same?
A 100turn coil with a radius of 10.0 cm is mounted so the coil's axis can be oriented in any horizontal direction. Initially the axis is oriented so that the magnetic flux from Earth's field is maximized. If the coil's axis is rotated 90° in 0.092 s, an emf of 0.718 mV is induced in the coil.
(a) What is the magnitude of the horizontal component of Earth's magnetic field at this location?
(b) If the coil is moved to another place on Earth and the measurement is repeated, will the result be the same?
Explanation / Answer
e = -Ndphi/dt
phi = BAcostheta
change from cos0 to cos90
e = 0.718 mV = 0.718 x 10^-3 V
A = pi*r^2 =
r = 10 cm = 0.1 m
dt = 0.092 s
N = 100
B = -e*dt/N*A*(cos90- cos0)
B = 2.1 x 10^-5 T
part b )
yes result will be the same ,
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.