Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square, single-turn wire loop B My Notes o Ask Your T figure below. The soleno

ID: 1557225 • Letter: A

Question

A square, single-turn wire loop B My Notes o Ask Your T figure below. The solenoid is t 1.00 cm on a side is placed inside a solenold that has a drcular cross section of radius r 3.00 cm, as shown in the end view of the 21.0 cm long and wound with 122 turns of wire. (a) If the current in the solenoid is 2.00 A, what is the magnetic flux through the square loop? T. m2 (b) If the current in the solenoid is reduced to zero in 4.00 s, what is the magnitude of the average induced emf in the square loop? Need Help? LReed or save Progress Practice Another version

Explanation / Answer

a) magnetic field through square loop and solenoid is B = mu_o*n*I = 4*3.142*10^-7*(122/0.21)*2 =1.46*10^-3 T

flux through the square loop is phi_B = B*A = 1.46*10^-3*l*l = 1.46*10^-3*1*1*10^-4 = 1.46*10^-7 Wb

b) emf e = d(phi)/dt = A*dB/dt= l*l*(d/dt)(mu_o*n*I)= l*l*mu_o*n*(dI/dt) = 1*1*10^-4*4*3.142*10^-7*(122/0.21)*(2/4) = 3.65*10^-8 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote