Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two loudspeakers are placed 4.5 m apart. They produce the same sounds, in step,

ID: 1559066 • Letter: T

Question

Two loudspeakers are placed 4.5 m apart. They produce the same sounds, in step, at a frequency of 829 hz. Constructive interference is observed a point P, which is located 5.3 m from one loudspeaker and a distance x from the other. What is a possible value of x? Assume the speed of sound is 340 m/s. A) 6.8 m B) 6.77 m C) 6.53 m D) 6.6 m E) 6.88 m
Two loudspeakers are placed 4.5 m apart. They produce the same sounds, in step, at a frequency of 829 hz. Constructive interference is observed a point P, which is located 5.3 m from one loudspeaker and a distance x from the other. What is a possible value of x? Assume the speed of sound is 340 m/s. A) 6.8 m B) 6.77 m C) 6.53 m D) 6.6 m E) 6.88 m
A) 6.8 m B) 6.77 m C) 6.53 m D) 6.6 m E) 6.88 m

Explanation / Answer


wavelength of the sound wave lambda = v/f


v = speed of the sound wave


f = frequency emitted

for constructive interference path difference r2 - r1 = m*lambda


r2 - r1 = m*v/f

x - 5.3 = m*340/829


for m = 1

x - 5.3 = 1*340/829


x = 5.71 m


for m = 2

x - 5.3 = 2*340/829


x = 6.12 m


for m = 3

x - 5.3 = 3*340/829


x = 6.53 m


for m = 4

x - 5.3 = 4*340/829


x = 6.94 m

OPTION (C) <<<<-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote