A typical jogger burns up food energy at the rate of about 43 kJ per minute. How
ID: 1559595 • Letter: A
Question
A typical jogger burns up food energy at the rate of about 43 kJ per minute. How long would it take to run off a piece of cake if it contains 450 Calories? ______________ min 70 grams of water at 75 degree C are mixed with an equal amount of water at 25 degree C in a completely insulated container. The final temperature of the water is 50 degree C. (a) How much heat is lost by the hot water? _____________ cal (magnitude only) (b) How much heat is gained by the cold water? ____________ cal (magnitude only) (c) What happens to the total amount of internal energy of the system? doubles halves remains unchangedExplanation / Answer
43000/60 kJ / min = 716.67 J / s
450 cal = 1.883e+6 J
time = 1.883e+6 /716.67 = 2627.43 s = 43.79 mins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.