A 41.0 kg box initially at rest is pushed 5.40 m along a rough, horizontal floor
ID: 1559855 • Letter: A
Question
A 41.0 kg box initially at rest is pushed 5.40 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 150 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following.
(a) the work done by the applied force
J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction
J
(c) the work done by the normal force
J
(d) the work done by the gravitational force
J
(e) the change in kinetic energy of the box
J
(f) the final speed of the box
m/s
Explanation / Answer
a) work done by applied force = Fs = 150 x 5.40 = 810 J
b) increase in internal energy = 0.3 ( 41 x 9,8)x 5.40 = 650.916 J
c)work done by normal forc e=0 J
d)work done by gravtational force = 0 J
e)chnage in KE = final KE =0.5 ( 41) Vf^2
Vf ^2 = 2as = 2 ( 0.3 x 9.8x 5.40) = 31.752
Change in kE = 0.5 ( 41) (31.752) = 650.916 J
f) finalspeed= sqroot ( 31.752)= 5.63 m/s apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.