A 41.0 kg box initially at rest is pushed 5.00 m along a rough, horizontal floor
ID: 2992521 • Letter: A
Question
A 41.0 kg box initially at rest is pushed 5.00 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 135 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following.(a) the work done by the applied force
J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction
J
(c) the work done by the normal force
J
(d) the work done by the gravitational force
J
(e) the change in kinetic energy of the box
J
(f) the final speed of the box
m/s
Explanation / Answer
(a) the work done by the applied force 135*5= 675 J (b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction 0.300*41*9.81*5 = 602.7 J (c) the work done by the normal force = 0 J as no displacement is taking place in that direction (d) the work done by the gravitational force 0 J, as there is zero displacement in that direction too. (e) the change in kinetic energy of the box 675 - 602.7 J = 72.3 J (f) the final speed of the box 0.5*41*v^2 = 72.3J or v = 1.877 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.