A physics professor demonstrates the Doppler effect by tying a 700 Hz sound gene
ID: 1562828 • Letter: A
Question
A physics professor demonstrates the Doppler effect by tying a 700 Hz sound generator to a 1.0-m-long rope and whirling it around her head in a horizontal circle at 100 rpm.
What is the difference between the highest frequency heard by a student in the classroom and the initial frequency of the sound generator?
Express your answer with the appropriate units.
What is the difference between the lowest frequency heard by a student in the classroom and the initial frequency of the sound generator?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
f = 700 Hz, L = 1 m ,
w = 100 rpm = 100*2*3.14/60 = 10.47 rad/s
velocity vs = L*w = 1*10.47 = 10.47 m/s
highest frequency will occur when the sound generator is headed toward the student, when it, the teacher and the student form a right angle, the teacher at the apex; lowest frequency when it is headed away.
velocity of sound in air v = 340 m/s
(a) when source approching student
from Doppler effect
fo = f(v+vo)/(v-vs)
fo = 700(340+0)/(340 -10.47)
fo = 722.24 Hz
Df = 722.24 - 700 = 22.24 Hz
(b) when source moving away from student
from Doppler effect
fo = f(v+vo)/(v+vs)
fo = 700(340+0)/(340 +10.47)
fo = 679 Hz
Df = 700 -679 = 21 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.