Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3m metallic bar, oriented along the x-axis, moves at 3m/s in the positive dire

ID: 1563895 • Letter: A

Question

A 3m metallic bar, oriented along the x-axis, moves at 3m/s in the positive direction of the y-axis. If a 0.5T uniform magnetic field exists in the area and points toward the positive of the z-axis (see figure): a. What is the magnitude and direction of the force experienced by electrons in the bar b. Assuming electrons accumulate at one end of the bar (leaving an equal amount of positive charge at the other end). What is the voltage difference between the two ends at equilibrium? c. Which end of the bar is positive and which one is negative?

Explanation / Answer

A) F = q vx B = 1.6e-19*3*0.5 = 2.4*10^-19 N

B) Voltage = BLv =0.5*3*3 = 4.5 V

C) +x end is positive and - x end is negative.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote