When ultraviolet light with a wavelength of 280 nm is incident on a particular m
ID: 1564332 • Letter: W
Question
When ultraviolet light with a wavelength of 280 nm is incident on a particular metal surface, electrons are emitted via the photoelectric effect. The maximum kinetic energy of these electrons is 1.20 eV.
When ultraviolet light with a wavelength of 280 nm is incident on a particular metal surface, electrons are emitted via the photoelectric effect. The maximum kinetic energy of these electrons is 1.20 eV (a) What is the work function of the metal? ev (b) What is the threshold frequency for this particular metal? HZExplanation / Answer
from enstein photo electric effect equaiton
E = W +KEmax
KEmax =1.2 eV
E = hc/lamda
E(eV) =1243/lamda(nm)
lamda = 280 nm
E = 1243/280 = 4.44eV
W = 4.44 -1.2
work function W = 3.24 eV
(b) W = hfo
3.24*1.6*10^-19 = 6.63*10^-34*fo
fo = 7.82*10^14 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.