Two particles are moving along the x axis. Particle 1 has a mass m_1 and a veloc
ID: 1564359 • Letter: T
Question
Two particles are moving along the x axis. Particle 1 has a mass m_1 and a velocity v_1 = +4s m/s. Particle 2 has a mass m_2 and a velocity v_2 = -5.5 m/s. The velocity of the of these two particles is zero. In other words, the center of mass of the particles remains stationary, even though each particle is moving, rind the ratio m_1/m_2 of the masses of the particles. Two stars in a binary system orbit around their center of mass. The centers of the two stars are 7.00 times 10^11 m apart. The larger of the two stars has a mass of 3.50 times 10^30 kg, and is center is 2.30 times 10^11 m from the system's center of mass. what is the mass of the smaller star?Explanation / Answer
13.) as the center of mass of the system is same so
m1v1 = m2v2
m1/m2 = 5.5/4.8 = 1.1458
14)m1x1 = m2x2
3.5*10^30 *2.3*10^11 = m2*(7-2.3)*10^11
m2 = 1.71*10^30 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.