A uniform meter sick of mass 140 g is held horizontally by two vertical string o
ID: 1564555 • Letter: A
Question
A uniform meter sick of mass 140 g is held horizontally by two vertical string one at the zero cm mark and the other at the 92 cm mark. Find the tension the string at the 92 cm mark. A small 700 g ball on the end of a thin, light rod is rotated in a horizontal of radius 2.0 m. Calculate the torque needed to keep the ball rotating at a constant angular speed if the air resistance experienced by the ball is 0.1 N. Ignore the rods moment of inertia and air resistance. A combination of an applied force and a frictional force produce a constant total torque of 32 N-m on a wheel rotating about a fixed axis. This combine force acts for 7 s, during which the wheel's angular speed increases from 0.20 rad/s. Find the moment of inertia of the wheel.Explanation / Answer
let,
mass of the meter stick is , m=140 g
tension at x1=0cm is T1
tension at x2=92cm is T2
at equilibrium,
net torque =0
T1*x1+m*g*l/2 -T2*(l-x2)=0
0+140*10^-3*9.8*0.5-T2*(1-0.92)=0
===> T2=8.57 N
tension, T2=8.57 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.