Four closed organ pipes are such that the fundamental frequencies of the three s
ID: 1564956 • Letter: F
Question
Four closed organ pipes are such that the fundamental frequencies of the three shorter pipes are the first three overtones of the longest pipe. The fundamental frequency of the longest pipe is 110 Hz when the temperature is 22 degree C. a. Find the combined length of the four pipes, b. If the longest pipe is sounded at an intensity level of 75 dB and the shortest pipe is sounded at a intensity level of 55 dB, find the ratio of the intensity of the longest pipe to the intensity of the shortest pipe.Explanation / Answer
a)
speed of sounf,
v = vo + 0.6*Tc
= 331 + 0.6*20
= 343 m/s
fundamental frequency of lognest closed pipe,
f1 = v/(4*L1)
L1 = v/(4*f1)
= 343/(4*110)
= 0.78 m
the possible next frequenies are
first overtone, f3 = 3*f1
= 3*110
= 330 Hz
second overtone, f5 = 5*f1
= 5*100
= 550 hz
third overtone, f7 = 7*f1
= 7*110
= 770 Hz
let L2,L3 and L4 are the lengths of the next higher frequencies.
f3 = v/(4*L2)
L2 = v/(4*f3) = 343/(4*330) = 0.26 m
f5 = v/(4*L3)
L3 = v/(4*f5) = 343/(4*550) = 0.156 m
f7 = v/(4*L4)
L4 = v/(4*f7) = 343/(4*770) = 0.111 m
length of the four pipes = L1 + L2 + L3 + L4
= 0.78 + 0.26 + 0.156 + 0.111
= 1.307 m
b) beta_logest = 75 dB
beta_shortest = 55 dB
we know, beta = 10*log(I/Io)
beta/10 = log(I/Io)
10^(beta/10) = I/10^-12
I = 10^(beta/10 - 12)
so,
I_logest/I_shortest = 10^(beta_longest/10 - 12)/10^(beta_longest/10 - 12)
= 10^(75/10 - 12)/10^(55/10 - 12)
= 100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.