The figure a shows a horizontal uniform beam of mass m_b and length L that is su
ID: 1565563 • Letter: T
Question
The figure a shows a horizontal uniform beam of mass m_b and length L that is supported on the left by a hinge attached to a wall and on the right by a cable at angle theta with the horizontal. A package of mass m s positioned on the beam at a distance x from the left end. The total mass is m_b + m_p = 60.8 kg. The figure b gives the tension T in the cable as a function of the package's position given as a fraction x/L of the beam length. The scale of the Taxis is set by T_a = 500 N and T_b = 700 N. Evaluate (a) angle theta, (b) mass m_b and (c) mass m_p.Explanation / Answer
under equlibrium consition the net torque is zero
T L sin theta - mp gx - mb g ( L/2) = 0
This can be written in the form of a straight line (in the graph) with
T = ( slop) x/L + y intercept
slope = mp g/ sin theta
y intercept = mbg/ 2 sin theta
sin theta = 60.8 g/ 1200
theta = sin^-1 ( 595.84/1200)= 29.77 dehre
200 = mbg/ sin 29.77
mb = 200 sin 29.77/ 9.8
=10.13 kg
mb = 60.8 kg- 10.13 kg = 50.66 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.