Consider a parallel plat capacitor with air between the two plates. The area of
ID: 1565788 • Letter: C
Question
Consider a parallel plat capacitor with air between the two plates. The area of each plate is 0.5m2. The distance between the two plates is about 1mm. The capacitor is being charged with an 8V battery.
A particle of dust carries a charge of 1nC and a force of 8 x 10-6. If the dust particle (10-11kg) leaves from the negative plate with a speed of 35m/s, how far will the particle travel before it stops? Will the particle reach the positive plate?
Thank you for your help! (Please explain your answer so I understand it! :))
etExplanation / Answer
Electric field between the parallel plates capacitor is
E = Q/eo A
as Q = CV
E = CV/eoA
but C = eoA/d
so
E = V/d
E = 8/1*10^-3
E = 8000 V/m
Now use Grav force = Electrical force
ma = E q
ma = E q
a = 8 *10^-6/(10^-11)
a = 8 *10^5 m/s^2
use the kinematic equation V^2 = 2 a S
S = 35^2/(2 * 8 *10^5)
S = 0.765 mm
No Plates does not reach + plate as distance is less than 1 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.