The drawing above shows a circus clown who weighs 875.0 N. The coefficient of st
ID: 1568563 • Letter: T
Question
The drawing above shows a circus clown who weighs 875.0 N. The coefficient of static friction between the clown's feet and the ground is 0.41. He pulls vertically downward on a rope that passes around three pulleys and is tied around his feet. The pulleys and rope are assumed to be massless and frictionless.
Answer parts a, b, c, and d below. Show all work and details. Give all physics related explanations. Use proper vector notation where necessary.
a) List five forces acting on the clown as a vector form, and specify their directions.
b) What is the minimum pulling force that the clown must exert to yank his feet out from under himself?
c) Estimate the normal force from the ground.
d) Estimate the static friction from the ground just before he starts moving.
Explanation / Answer
a)The five forces are
1)Tension (upwards)
2)Tension (left)
3)Gravity (weight)
4)Normal
5)frictional(right)
b)The min pulling force is equal to frictional force
Fmin = u N
Fmin = 0.41 x 620.57 = 254.434 N
Hence, Fmin = 254.434 N
Hence, Fmin = 358.75 N
c)Normal force = 875/(1 + 0.41) = 620.57
N = 620.57 N
d)F = u W = 0.41 x 875 = 358.75 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.