A series RLC circuit, driven with = 120 V at frequency f_d = 60 Hz, contains a r
ID: 1569043 • Letter: A
Question
A series RLC circuit, driven with = 120 V at frequency f_d = 60 Hz, contains a resistance R = 180 ohm, an inductor with inductive reactance X_L = 74 ohm, and a capacitor with capacitive reactance X_C = 210 ohm. a) What is the impedance of this circuit? b) What are the power factor and phase constant (phi) of this circuit? c) Draw all four phasors (V_R, V_L, V_C, and). d) What is the average rate P_avg at which energy is dissipated in the resistance? c) What new capacitance is needed to maximize P_avg if the other parameters of the circuit arc not changed?Explanation / Answer
a)We know that impedence is given by
Z = sqrt [(Xl - Xc)^2 + R^2]
Z = sqrt [(74 - 210)^2 + 180^2] = 225.6 Ohm
Hence, Z = 225.6 Ohm
b)Power factor is
P = R/Z = 180/225.6 = 0.798
phi = tan-1[(Xl - Xc)/R] = tan-1 (-136/180) = -37.1 deg
Hence, P = 0.798 and phi = -37.1 deg
c)I = V/Z = 120/225.6 = 0.532 A
Pav = V I cos(phi)
Pav = 120 x 0.532 x cos-37.1 = 50.92 W
Hence, Pav = 50.92 W
d)Cn = 1/2 pi f Xl
Cn = 1/2 x 3.14 x 60 x 74 = 35.86 x 10^-6 F
Hence, Cn = 35.86 microF.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.