A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the wat
ID: 1570935 • Letter: A
Question
A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the water table) is draining a flooded basement at the rate of 0.85 L/s, with an output pressure of 3.05 × 105 N/m2. Part (a) The water enters a hose with a 2.7 cm inside diameter and rises 2.9 m above the pump. What is its pressure at this point N/m2? You may neglect frictional losses. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. P2 = __________________________________________ Part (b) The hose goes over the foundation wall, losing 0.65 m in height, and widens to 4.9 cm in diameter. What is the pressure now in N/m2? You may neglect frictional losses. Numeric : A numeric value is expected and not an expression. P2 = __________________________________________
Explanation / Answer
a)The Pressure at the given point will be:
P = h rho g
P = 2.9 x 1000 x 9.8 = 2.84 x 10^4 Pa
Hence, P = 2.84 x 10^4 Pa
b)P = 3.05 x 10^5 - 2.84 x 10^4 = 2.77 x 10^5 Pa
Hence, P = 2.77 x 10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.