A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 1572145 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an Initial speed of 79.2 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 4.10 m/s until it reaches an altitude of 910 m. At that point its engines fall, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of -9.80 m/s^2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.) For what time interval is the rocket in motion above the ground? What is its maximum altitude? What is its velocity just before it hits the ground?Explanation / Answer
a )
Y = u t + 1/2 a t2
910 = 79.2 X t + 0.5 X 4.1 X t2
2.05 t2 + 79.2 t -910 = 0
t = 9.26 sec
so we have v = u + a t
v = 79.2 + 4.1 X 9.26
v = 117.166 m/sec
and v = g t
t = v / g = 117.166 / 9.8
t = 11.955 sec
the gianing altitude is Y = 0.5 X v t
Y = 0.5 X 117.166 X 11.955
Y = 700.35 m
b )
so the total distance is dy = 700.35 + 910 = 1610.35 m
we have Y = 0.5 X g t2
then t2 = 2 X dy / g
t2 = 2 X 1610.35 / 9.8
t2 = 328.64 sec
t = 18.12 sec
then T = 18.12 + 11.955 + 9.26
T = 39.335 sec
c )
v = g T
v = 9.8 X 18.12
v = 177.576 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.