Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with a charge of -3.0 C and a mass of 1.5×10 2 kg experiences an upwar

ID: 1572584 • Letter: A

Question

An object with a charge of -3.0 C and a mass of 1.5×102 kg experiences an upward electric force, due to a uniform electric field, equal in magnitude to its weight.

A) Find the magnitude of the electric field. Express your answer using two significant figures.

B) Find the direction of the electric field.

C) If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration. Express your answer using three significant figures.

D) If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration.

Explanation / Answer

(a)
given
charge of object = q = -3.0µc
= -3.0* 10-6 C
upward electric force = weigh of the object
Eq = mg
E = mg/q
= 1.5* 10-2 kg * 9.8m/s2/ - (3.0* 10-6 C)
= -49.0 * 103 N/C

(b)
direction of electric field is up ward because direction of electric field is always in the direction of electric force direction.

(c)
if charge is doubled
Eq = mg
E = mg/q
= 1.5* 10-2 kg * 9.8m/s2/ - 2(3.0 * 10-6 C)
= -24.5 * 103 N/C

(d)
direction of electric field is up ward because direction of electric field is always in the direction of electric force direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote