Chapter 21, Problem 022 The figure shows an arrangement of four charged particle
ID: 1573857 • Letter: C
Question
Chapter 21, Problem 022 The figure shows an arrangement of four charged particles, with angle = 31.0 ° and distance d = 3.00 cm. Particle 2 has charge q2 = 8.00 x 10-19 C; particles 3 and 4 have charges q3 = q4 =-1.60 × 10-19 C. (a) What is the distance D between the origin and particle 2 if the net electrostatic force on particle 1 due to the other particles is zero? (b) If particles 3 and 4 were moved closer to the x axis but maintained their symmetry about that axis, would the required value of D be greater than, less than, or the same as in part (a)? (a) Number units the tolerance is +/-1 in the 3rd significant digitExplanation / Answer
distance of 1 from 3 or 4.
r = d/ cos(theta)
force on 1 due to either of 3 or 4,
F = k q1 q3 / r^2 = k q1 q3 cos^2(theta) / d^2
net force on 1 due to both of 3 and 4,
F' = 2 F cos(theta) = 2 k q1 q3 cos^3(theta) / d^2
for magnittude of force on 1 due to 2 will be F'.
hence F' = k q1 q2 / (d + D)^2
So, 2 k q1 q3 cos^3(theta) / d^2 = k q1 q2 / (d + D)^2
(d + D)^2 = d^2 q2 / (2 q3 cos^3 (theta))
(A) (3 + D)^2 = 3^2 (8 x 10^-19) / (2 x 1.60 x 10^-19 x (cos31)^3)
(3 + D)^2 = 35.77
D = 3 cm ......Ans
(B) if 3 and 4 comes closer to x axis.
then theta will decrease.
so cos(theta) will increase.
and (3 + D)^2 will decrease.
hence D will be less than we got in (a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.